Initial Coin Offering (ICO) to rodzaj internetowej zbiórki społecznej (and. crowdfunding) wykorzystującej technologię blockchain, w której inwestorzy w zamian za wpłacony kapitał otrzymują kryptowaluty / tokeny. W założeniu mają one służyć m.in. do wymiany wartości wewnątrz wspieranego projektu blockchainowego a ich wartość rynkowa ma rosnąć wraz z jego rozwojem. Jednak ten oczekiwany scenariusz nie zawsze zostaje spełniony. Innymi słowy, można stracić inwestycję, jeśli wierze w projekt nie towarzyszy twarda analiza pomysłu i obiektywna ocena profesjonalizmu twórców. Więcej » Jak ocenić potencjał kryptoaktywa? Gdzie ich szukać? ANALIZA FUNDAMENTALNA »
• Crypto Airdrop • Co to jest zrzut krypto?
Jednakże niektóre projekty blockchainowe przed lub po zbiórce ICO oferują darmowe kryptoaktywa (tokeny / kryptowaluty) w ramach tzw. zrzutu krypto (ang. crypto airdrop), który jest jednym z dostępnych narzędzi marketingowych budujących zaangażowaną społeczność wokół nowej kryptokoncepcji. Jednocześnie jest to sposób szerokiej dystrybucji nowej waluty. Wszystko to, w teorii, powinno wpływać na wzrost jej wartości.
Darmowe monety można otrzymać za proste zadania np. rejestrację nowego konta, zaproszenie nowego użytkownika, post w mediach społecznościowych, retweet tweeta, oglądnięcie filmu z szefem projektu czy kontakt poprzez określone forum z członkiem zespołu. Tokeny zazwyczaj są przechowywane w systemie informatycznym projektu, na koncie wewnętrznym użytkownika a później transferowane na portfele kryptowalutowe m.in. obsługujące ERC20.
Inna, znacznie przyjemniejsza możliwość polega na automatycznym odbiorze zrzutu krypto – jedyny wymóg to posiadanie kwoty odpowiedniej waluty (najczęściej ethereum lub bitcoina) na odpowiednim portfelu (z możliwością podpisywania wiadomości lokalnie lub online oraz dostępem do kluczy prywatnych). Zazwyczaj wygląda to tak: na wczesnym etapie rozwoju projektu (pre-announced time) zostaje zrobione zdjęcie (snapshot) blockchaina i każdy kto w tym czasie posiada wspomniane waluty w portfelu otrzymuje określoną ilość darmowych tokenów.
Osoby bez kapitału inwestycyjnego lub nie do końca przekonane do technologii blockchain, dzięki airdropom mogą dołączyć do kryptoinwestorów bez ryzyka finansowego, inwestując siebie i swój czas. Jednak projekty z darmowymi zrzutami krypto również należy analizować, aby w najgorszym przypadku nie tracić bezcennych minut na obserwację syfu służącego tylko do wyłudzania pieniędzy. Jednocześnie warto wiedzieć, że niektóre topowe monety jak Ripple, NEM czy Decred przeprowadzały airdropy, dlatego warto wdrożyć monitoring darmowych zrzutów w swojej kryptostrategii.
Zasady bezpiecznego korzystania z airdropów
NAJWAŻNIEJSZE! Żądanie jakichkolwiek danych wrażliwych podczas rejestracji, jak klucze prywatne czy pliki portfela, dyskwalifikuje wiarygodność zrzutu! Unikać takich airdropów jak ognia, ponieważ portfel może zostać wyczyszczony! Podpisanie wiadomości lub zlecenie mikropłatności jest stosowane standardowo jako wystarczające potwierdzenie.
Dodatkowe BHP
- Zainstalowane wtyczki w przeglądarce google chrome EtherAddressLookup lub MetaMask ostrzegają o znalezieniu się na podejrzanej stronie. Zawsze należy zwracać uwagę na pasek adresu przeglądarki – w nazwie projektu nie może być literówek.
- Jakkolwiek otrzymany link do atrakcyjnej sprzedaży tokenów, porfela kryptowalutowego, giełdy wymiany ewalut czy platformy obsługującej kryptowaluty należy zignorować i nie klikać. Zamiast tego sprawdzić projekt w wyszukiwarce (nazwa + token) omijając reklamy z pierwszych miejsc wyników wyszukiwań. Później do nazwy projektu dodać twitter i sprawdzić konto twitterowe projektu – nazwa w adresie, nazwa po @ i adres strony w opisie powinny się zgadzać.
- W przypadku dużej wiary w projekt i chęci dokupienia tokenów do otrzymanych z airdropa, sprawdzić adres odbiorcy przed zapłatą na Etherscan.io » Nadmiar komentarzy negatywnych dyskwalifikuje projekt i zakup.
Podstawowe informacje wymagane w zgłoszeniu
- Email. Raczej drugi, nie swój pierwszy, główny adres. Utworzenie nowego adresu tylko dla airdropów również nie jest najgorszym rozwiązaniem.
- Imię, nazwisko. Może być pseudonim, ale najlepiej zgadzający się z profilami społecznościowymi.
- Adres portfela. 0x… Najczęściej portfel ethereum obsługujący ERC20, ale także portfel bitcoin, waves lub neo z dostępem do kluczy prywatnych i podpisu wiadomości.
- Telegram. W formacie @nazwa_użytkownika lub bez @ – dlatego, jeśli formularz zgłoszeniowy nie wskazuje który format jest poprawny, w razie błędu należy spróbować z drugim. Ważne! Po założeniu nowego konta i zainstalowaniu aplikacji należy ustawić nową nazwę użytkownika » Menu » Settings » Username. Po wszystkim zaproś @nepos i masz pierwszego kumpla 😉 Wybierz odpowiednią aplikację Telegram dla siebie »
- Twitter. W formacie @nazwa_użytkownika lub bez @ (wskazówki jak wyżej) + adres do profilu https://twitter.com/GrandSyndicate Dawno zakładałem i nie pamiętam, ale możliwe, że przy nowym koncie będzie konieczne dodanie nazwy użytkownika jak w przypadku Telegramu. Załóż konto Twitter »
- Facebook. Nazwa użytkownika i link do profilu https://www.facebook.com/grandsyndicate • Załóż konto FB »
- Reddit. Nazwa użytkownika i link do profilu https://www.reddit.com/user/grandsyndicate/ • Załóż konto Reddit »
- Linkedin. Link do profilu https://www.linkedin.com/in/peter-w-lip-ski-8b8b3323/ • Załóż konto Linkedin »
- GitHub. Osobiście jeszcze nie założyłem, ale jak do tej pory, przez ten deficyt dużo nie straciłem 😉 Załóż konto GitHub »
- Discord. Nazwa użytkownika- jak coś ja to syndicate • Załóż konto Discord »
- Bitcointalk.org. Nazwa użytkownika + adres do profilu w formacie https://bitcointalk.org/index.php?action=profile;u=1252514 Czasami istnieje wymóg kilku konstruktywnych komentarzy i/lub istnienia konta przed konkretną datą, dlatego warto jak najszybciej założyć sobie konto na tym głównym forum kryptobranży »
Spis swoich danych należy zapisać w notatniku systemowym lub dodać do wtyczki wypełniającej formularze, dzięki czemu dołączanie do zrzutów będzie szybsze. Poniżej lista stale trwających crypto airdropów oraz link do spisu aktualnych i zakończonych zrzutów, do których dołączyłem i obserwuje rozwój sytuacji…
• Lista Crypto Airdrops
Zrzuty darmowych kryptowalut i tokenów
Stale trwające
Bitcore.cc BTX » Każdy portfel z więcej niż 0,01 BTC (1 milion satoshi) otrzymuje darmowe BTX w stosunku 1:1. W każdy poniedziałek wszystkie zarejestrowane portfele z minimum 1 BTX otrzymują 3%-owy bonus tygodniowy. Aktualizacja: zmiana stosunku (1:2) i wysokości bonusa (7%)
ByteBall.org GBYTE » Ten projekt opiszę jak będzie nowy termin airdropa, bo ostatnio go nie było (zrzuty w pełnie księżyca). Aktualizacja: airdrop został zakończony.
Aktualne → Zakończone → Udane → Zyskowne
AKTYWNE AIRDROPY! • ZAKOŃCZONE NIEZREALIZOWANE • ZREALIZOWANE • DOCHODOWE$
Chronologiczny spis wszystkich wykorzystanych airdropów »
• Gdzie szukać airdropów?
Zrzutów krypto jest sporo, ale część z nich to zwykłe wyłudzanie danych, które jak wiadomo są bardzo cenne. Dlatego należy korzystać z serwisów wstępnie weryfikujących wiarygodność projektu i jego airdropa. Oczywiście w pierwszej kolejności polecam moją selekcję, która jest wypadkową poniższych źródeł i własnego researchu »
Forum BitcoinTalk.org
Pierwszym poście listuje wiarygodne airdropy » List od legit crypto airdrops
» https://bitcointalk.org/index.php?topic=2164165.0 »
AirDropAlert.com
Strona główna serwisu » Można zostawić email i/lub subskrybować konta społecznościowe – co kto woli…
» https://twitter.com/AirdropAlert »
» https://www.facebook.com/AirdropAlertcom »
Mam kilka tokenów takich airdropów, czekam aż będą kosztować coś. 🙂
🙂 Jednak się zdecydowałeś – brawo dla tego Pana 😉 Ja ostatnio musiałem lekko odpuścić, ale wkrótce wracam do airdropowania, bo widzę, że kilka ciekawych projektów mi uciekło
Niestety nie udało się sprzedać moje tokeny. 🙂 Ale i nie spędziłem dużo czasu aby ich dostać. 🙂
czeekaj, może jeszcze się uda, czy już projekt zwinął zabawki? jakie tokeny masz na myśli?