Celna dedukcja rynku to Święty Graal dla każdego inwestora m.in. w przypadku marketów nowych i ryzykownych. Dlatego gruntowna analiza projektu blockchainowego jest niezwykle potrzebna, szczególnie gdy wolnościowy i otwarty dla każdego charakter tej technologii stwarza pole dla oszustów. Oczywiście jak to z blockchainem bywa i tutaj znalazło się pewne rozwiązanie.

Crypto airdrop

Można bezpiecznie uczestniczyć w wybranym projekcie, nie ryzykując swojego kapitału, poprzez wykorzystanie możliwości gromadzenia darmowych tokenów tzw. zrzut krypto (ang. crypto airdrop). Niektóre programy oferują je za np. rejestrację i zaproszenie nowych osób, czyli wykorzystują typowy program partnerski z jednorazową prowizją do promocji swojego pomysłu i budowania zaangażowanej społeczności. Jeśli projekt zaadoptuje się, wartość tokenów wzrośnie. Więcej » Darmowe kryptowaluty z analizą [AIRDROP LISTA] »

Niektórzy do airdropów zaliczają także krany kryptowalutowe » z czym trudno się nie zgodzić – prowizja w zamian za wykonanie prostego zadania. Różnica polega tylko na tym, że typowe airdropy rozdają nowe kryptowaluty o nieustabilizowanej pozycji na rynku i niskiej cenie (= wysoki potencjał wzrostu w krótkim czasie), natomiast krany oferują stare, stabilne coiny, ale w małych kwotach, najczęściej uzależnionych od aktualnego kursu kryptowaluty na giełdach.

Jak i gdzie szukać airdropów, ICO, tokenów, nowych kryptowalut?

Jeżeli w założonej strategii inwestycyjnej jest nabywanie kryptoaktywów po najniższej cenie lub ich bezpłatne gromadzenie to w pierwszej kolejności należy zidentyfikować projekty w fazie ICO (ongoing, active), przed nią (upcoming) i/lub z opcją airdrop. Wystarczą do tego poniższe narzędzia:

 • AirdropAlert.com » Serwis gromadzi projekty blockchainowe oferujące darmowe kryptowaluty lub tokeny. Podział na przyszłe, aktywne i zakończone. Niestety nowe projekty blockchainowe z airdropem tokenów zostały pomieszane ze starymi programami kryptozarobkowymi jak krany, dlatego trzeba być czujnym.
 • ICOalert.com » Zbiórki ICO pogrupowane na aktywne, przed startem i zakończone. Niektóre posiadają bezpłatny raport (fioletowa ikona dokumentu). W pierwszych dwóch kolumnach Actice i Upcoming można znaleźć nowe ICO, w tym z darmowymi tokenami.
 • ICOrating.com » Podział na trwające, przyszłe, zakończone i oszustwa. Dodatkowo ocena zainteresowania inwestorów (Hype score), ocena ryzyka (Risk score), potencjał inwestycji, dogłębna analiza (In-depth rating), data startu i zakończenia ICO oraz linki społecznościowe.

Oprócz darmowych airdropów, obserwując powyższe serwisy inwestor wierzący w wybrany projekt może przygotować środki inwestycyjne na określony z góry dzień startu sprzedaży tokenów. Natomiast statystyki rozwojowe projektów z zakończonym ICO można śledzić na ICOstats.com »

Zawsze po znalezieniu interesującego projektu należy przeprowadzić jego analizę fundamentalną. Nawet w przypadku programów z darmowym airdropem, dzięki czemu w przyszłości można uniknąć rozczarowania i starty czasu na monitoring projektu.

Jak i gdzie szukać okazji do inwestycji w kryptoaktywa?

Volumen transakcji

Ilość transakcji kupna i sprzedaży to jeden ze sposób wyznaczania kryptowaluty z potencjałem do inwestycji na teraz. Tu pomocnym narzędziem jest tabela statystyczna na giełdzie Bittrex.com » Wybrać BMarkets, Sort by Volume, Max rows All. Znaleźć waluty z największymi spadkami i przeanalizować ich potencjał rozwojowy według poniższego poradnika. Kryptowalute/y z najlepszym wynikiem, prawdopodobnie warto teraz kupić.

Oczywista oczywistości inwestorska – Kupuj tanio, sprzedawaj drogo. Kupuj w dołku, sprzedawaj na górce…
Bittrex Spadki Volume

Analiza potencjału kryptowalut i tokenów projektów blockchainowych ANALIZA FUNDAMENTALNA

Jak ocenić kryptoaktywo? Najlepsza kryptookazja z największym potencjałem wzrostu wartości?

Osoby anglojęzyczne wykorzystując szczególnie ICOrating.com mogą poznać profesjonalne analizy szans na sukces danego projektu. Jednak należy wiedzieć, że samodzielne studiowanie i ocena rynku pozwala go zrozumieć i poczuć. Nie jest to proces skomplikowany i sprowadza się do odpowiedzi na kilka pytań. Większość z nich można znaleźć przy pomocy narzędzi analitycznych jak CoinMarketCap.com » i CryptoCompare.com » Przynajmniej to pierwsze powinno być ulubioną stroną każdego kryptomaniaka.

Kapitalizacja rynkowa?

Kapitalizacja rynkowa (Market cap) = Aktualna ilość jednostek (Circulating supply) x Cena za 1 jednostkę

Jeżeli kryptoaktywo już istnieje na rynku, to należy zwracać uwagę na zależność kapitalizacji od obecnej ilości wszystkich monet w obiegu. Jest to szczególnie pomocne porównując kryptoaktywa między sobą. Im mniej monet, tym niższa kapitalizacja i tym samym większy potencjał wzrostu. Z tego powodu część inwestorów omija kryptowaluty z TOP20 Market Cap z małymi wyjątkami jak Ethereum.

Coinmarketcap top10

Analizując określoną kryptowalutę warto spojrzeć także na czasową zmienność kapitalizacji, co jest wyznacznikiem popularności i dołączania nowych inwestorów.

Market Cap

Wykonanie strony głównej projektu?

Oczywiście, im bardziej atrakcyjny i profesjonalny wygląd wizualny strony, tym lepiej. Jednak warto także zwrócić uwagę na opisy i ich poprawność. W sieci hula wiele gotowych szablonów stron, dlatego czasami tylko z unikalnych opisów można coś wywnioskować.

Unikalność i praktyczne wykorzystanie pomysłu?

Podobno blockchain może być wykorzystany na milion sposobów, dlatego trzeba uważać m.in. na typowe klony, kopie tego, co już było. Niestety jest to problem pakietowy każdego opensourcowego tworu. W ocenie potencjału projektu należy zwracać uwagę na innowacyjne rozwiązania oraz możliwość ich praktycznego i masowego wykorzystania w życiu codziennym. Źródłem tych informacji powinna być strona główna projektu.

Wyjaśnienie pomysłu?

Biały papier (ang. White paper) to najważniejszy dokument świadczący o poważnym podejściu twórców do swojego pomysłu. Powinien on kompleksowo objaśniać projekt i jego cel. Dodatkowe plusy to filmy video, posty na blogu i wszystkie inne sygnały od zespołu.

Jaki blockchain?

Nowe ICO muszą startować z istniejącego blockchaina chyba, że budują własny. Wybór nieprzejrzystego jak np. NEO może ograniczać wzrost wartości waluty / tokena. Właśnie dlatego większość nowych projektów wybiera sprawdzone Ethereum.

Dystrybucja tokenów, kryptowalut?

Potrzebne są odpowiedzi na następujące pytania:

 • Ilość docelowa? (Total supply, Max supply) Zamknięte zbiory jednostek kryptowalut z limitowaną w czasie podażą powinny być w teorii bardziej popularne np. wśród inwestorów liczących na deflacje i drastyczny wzrost wartości, dzięki zwiększonemu popytowi i… kółko zamknięte – przy znanej z góry podaży tylko popyt decyduje o wartości, a ten powinien rosnąć ze względu na limitowaną podaż 🙂
 • W jakim czasie? Im nowsza waluta, tym przed nią większy potencjał wzrostu. Bynajmniej tak powinno być w teorii, jeśli nikt nic nie zepsuje.
 • Aktualna podaż? (Circulating supply) Teoretycznie, mała ilość monet na rynku zwiastuje, że w przyszłości będzie ich więcej, będzie większy popyt i wzrost wartości. Dlatego niektórzy inwestorzy wybierają kryptowaluty ze stosunkowo niską wartością przy Circulating supply. Obecna ilość jednostek waluty na rynku wpływa bezpośrednio na cenę – im jej mniej przy wysokim popycie, tym wyższa cena i odwrotnie – zalanie rynku monetami, obniża wartość jednostki, najczęściej.
 • Aktualna cena? Cena przy niskiej aktualnej podaży prawdopodobnie będzie rosnąć w przyszłości, dlatego porównując 2 kryptowaluty z podobną podażą zazwyczaj lepiej wybrać droższą.
 • Dodatkowe pytania przy fazie ICO: Ilość dla zamkniętej fazy przedsprzedaży? jaki bonus za kupno w tym czasie? Co z tokenami, które zostaną? Czas trwania ICO?

Odpowiedzi można znaleźć na stronie głównej projektu i we wspomnianych narzędziach analitycznych.

Plany na przyszłość? Plany giełdowe?

Plany i ścieżki rozwojowe (ang. Roadmap) powinny być umieszczone na stronie głównej projektu. Jest to lektura obowiązkowa podczas rzetelnej analizy. Dotrzymywanie ścisłych terminów kolejnych etapów rozwoju projektu jest mniej ważne od ogólnej determinacji zespołu i regularnej progresji.

Natomiast, jednym z najlepszych czynników zwyżkowych dla kryptowalut / tokenów jest ogłoszenie przez poważne giełdy jak CoinBase zamiaru umieszczenia na liście jeszcze w fazie ICO. Dlatego warto znać i subskrybować » Najlepsze źródła kryptoinformacji »

ZESPÓŁ?

Skład ekspertów zaangażowanych w tworzenie projektu jest pierwszym krytycznym determinantem jego potencjału rozwoju, ważniejszym od unikalności pomysłu. Jakiekolwiek pionierskie rozwiązanie na rynku bez odpowiedniego zaplecza eksperckiego polegnie, prędzej czy później. Dlatego ten etap analizy należy pogłębić, aby uzyskać jak najrzetelniejszy obraz. Wśród członków zespołu pożądane są głównie takie cechy jak profesjonalizm i branżowe doświadczenie.

Każdy poważny projekt publikuje profile członków zespołu z ich historiami i rolą w ekipie. Preferowana jest duża grupa branżowych weteranów z potwierdzonymi osiągnięciami. Ekipa wyłącznie młodych i niedoświadczonych osób powinna wzbudzić większą czujność.

SPOŁECZNOŚĆ?

Społeczność skupiona wokół projektu to drugi krytyczny determinant jego potencjału rozwoju. Dlatego głównym parametrem jest liczba osób subskrybujących. Podstawa to research takich serwisów jak:

 • Reddit.com » Społecznościowy serwis informacyjny upodobany przez kryptobranże.
 • BitcoinTalk.org » Główne kryptoforum.
 • GitHub.com » Idealny dla programistów, którzy mogą samodzielnie sprawdzić poprawność kodu projektu.

Media społecznościowe są mnie ważne ze względu na moderację, ale także istotne. Szczególnie Twitter i Facebook. Na podstawie kont społecznościowych wybranego projektu można wyciągnąć mnóstwo wniosków. Należy zwracać uwagę np. na relacje ze spotkań z kimś ważnym w branży lub jakiekolwiek zapowiedzi, w tym o charakterze pozytywnym i negatywnym. Jeżeli projekt posiada forum to warto na niego zajrzeć.

Komentarze w narzędziach analitycznych są nieoczywistym, ale bardzo opiniotwórczym źródłem przemyśleń osób zaangażowanych w kryptorynek. Po kliknięciu w wybrane aktywo…

Przykładowe wzorce zachowań i ich wpływ na wartość kryptoaktywa. Ogólnie społeczność negatywnie nastawiona do pomysłu najczęściej źle o nim świadczy, choć wszystko może się zmienić na drodze rozwoju. Natomiast równoważny spór między przeciwnikami i zwolennikami to okazja do spekulacji na giełdzie, gdyż wówczas zazwyczaj kurs ulega mocnym wahaniom. Jest to także czynnik zwiększający popularność, ponieważ przyciąga nowych inwestorów.

Analiza po adresie domeny

Na końcu można sprawdzić źródła techniczne i poglądowe po adresie domeny projektu, co również może sporo wnieść do końcowej oceny i wyceny programu. Więcej » Jak sprawdzić stabilność programów zarobkowych? »

Analiza techniczna wykresu

Kontrowersyjna metoda – jedni mówią, że pomocna, inni, że w ogóle, a kolejni, że czasami. Dlatego jej stosowanie chyba lepiej potraktować jako dodatek do powyższego, a nie podstawę do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Wydaje się, że analiza techniczna w większym stopniu sprawdza się w przypadku inwestycji krótkoterminowych – jednak nie dowiesz się, jak sam nie sprawdzisz 😉 Artykuł wkrótce.

Podsumowanie

Strona główna projektu blockchainowego to główna kopalnia informacji. Pozostałe to narzędzia analityczne, serwisy społecznościowe i fora. Można przyjmować przeróżne strategie np. monitorować tylko airdropy z darmowymi tokenami, bezpiecznie je gromadzić i czekać na odpowiedni wzrost kursu lub odważnie i mocno inwestować w projekty, które wykazują wysoki potencjał według przeprowadzonej analizy, ale teraz są w dołku.

Strategii jest mnóstwo, ale tylko jedna i obowiązkowa ANALIZA FUNDAMENTALNA każdego kryptoprojektu, w którym chce się uczestniczyć. Możesz znaleźć gotową analizę w sieci lub samodzielnie przeprowadzić autorską ocenę, do czego Cię szczerze zachęcam.

W skrócie…

 • Nowe Airdropy? » AirdropAlert.com »
 • Nowe ICO? » ICOalert.com » ICOrating.com »
 • Tokeny nowego ICO? » Ilość w zamkniętej fazie przedsprzedaży, bonus za kupno w tym czasie, co z tokenami, które zostaną, czas trwania ICO.
 • Nowa kryptowaluta do inwestycji? » Najniższy aktualnie volumen transakcji przy wysokim potencjale rozwojowym » Bittrex.com »
 • Ważne parametry? » market cap, circulating supply, total supply, price » CoinMarketCap.com » CryptoCompare.com »
 • Projekt i jego strona www? » Wygląd, treść, innowacyjność pomysłu, white paper, roadmap, zespół, blockchain, czas dystrybucji tokenów / kryptowalut.
 • Społeczność? » Reddit.com » BitcoinTalk.org » GitHub.com » Twitter.com » Komentarze w narzędziach analitycznych.
 • Dodatkowo » Analiza adresu domeny » Analiza techniczna
Napisz komentarz. Twoje myśli są tu zawsze mile widziane ↓

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.