Cofnięcie zmiany bezpiecznego protokołu HTTPS na standardowy HTTP jest raczej bezsensu w świetle ogólnych zaleceń, ale bywa konieczne z przeróżnych powodów. Tak się stało w przypadku strony aplikacji CBR cbr.ebizpro.pl » O ile miałem nadzieje na szybki i bezbolesny powrót do HTTP to okazało się trochę inaczej – nie mogłem zapisać usunięcia s z dwóch URLi w ustawieniach w panelu administracyjnym WordPressa. Po krótkiej lekturze sieci pomogły poniższe zabiegi:
1. Usunięcie z pliku .htaccess…
<IfModule mod_rewrite.c> RewriteEngine On RewriteCond %{SERVER_PORT} 80 RewriteRule ^(.*)$ https://cbr.ebizpro.pl/$1 [R,L] </IfModule>
… i dodanie przekierowania 301 https na http
RewriteEngine On RewriteCond %{SERVER_PORT} 443 RewriteRule (.*) http://%{HTTP_HOST}%{REQUEST_URI} [R=301,L]
2. Usunięcie z wp-config.php
// ssl on login pages define('FORCE_SSL_ADMIN', true);
i dodanie
define( 'WP_CACHE', false );
Uwaga! Dodanie poniższego kodu uniemożliwia zmianę URLi w panelu WP.
define('WP_HOME','http://cbr.ebizpro.pl/'); define('WP_SITEURL','http://cbr.ebizpro.pl/');
3. Usunięcie s z URLi w panelu administracyjnym WP (Ustawienia » Ogólne » Adres WordPressa/Witryny) po tych zmianach okazało się możliwe.
4. Usunięcie s z HTTPS na stronach, postach i w ustawieniach wtyczek.
5. Usunięcie s z HTTPS w plikach motywu np. w header.php miałem linki i grafiki przycisków języka polskiego i angielskiego.
Możesz zdradzić dlaczego musiałeś zrobić taki powrót do http? Ciekawi mnie techniczne wytłumaczenie takiego zabiegu.
Niestety nie mogę sobie przypomnieć konkretnej przyczyny tej zmiany, ale prawdopodobnie chodziło o złodziejską cenę certyfikatu u mojego ówczesnego operatora 😉