Poniższa procedura jest istotą ebiznesu i każdej innej działalności w Internecie. Prowadzi do stworzenia multifunkcjonalnej strony www z wykorzystaniem najpopularniejszego systemu zarządzania treścią (CMS – Content Management System) zwanego WordPress. Jest to projekt Open Source, co oznacza, że – po pierwsze – setki wolontariuszy na całym świecie pracuje nad jego rozwojem – po drugie – jest i będzie zupełnie darmowy bez względu na jego wykorzystanie!

Dodatkową zaletą jest mnogość gotowych szablonów graficznych, pluginów i widgetów zwiększających funkcjonalność witryny – jedyne ograniczenia to własna wyobraźnia i obecna technologia. Natomiast ewentualne wsparcie techniczne gwarantuje ogromna społeczność międzynarodowa skupiona wokół WordPressa, także polska. Istnieją fora i grupy w social mediach.

50-60% globalnego rynku CMS należy do WordPressa! Absolutnie jest to rozwiązanie #1.

Źródło ciekawych i autentycznych statystyk o WP (ang.)

Dlaczego WordPress… jest najlepszy?

  • Przyjazny dla wyszukiwarek. W porównaniu do innych CMS WordPress świetnie sobie radzi z pozycjonowaniem naturalnym, o ile administrator wie, że dostarczanie wartościowych informacji to podstawa, a częstotliwość publikowania nowych wpisów ma kluczowe znaczenie.
  • Elastyczny i rozwojowy. To naprawdę uniwersalny system, który sprawdza się w większości zastosowań: zwykła strona, blog, sklep internetowy, magazyn dziennikarski, portfolio, landing page, strona z możliwością rezerwacji w hotelach lub na eventach, strony z dużą ilością ofert np. biuro nieruchomości, nawet strony urzędów, firm, instytucji, fundacji, etc.
  • Dobrze napisany. Jakość kodu jest na najwyższym poziomie, oznacza to lepsze i wydajniejsze działanie strony. WordPress jest często aktualizowany, co zapewnia bezpieczeństwo i „dostrajanie” do najnowszych rozwiązań technologicznych.
  • Stabilny. WordPress nie zniknie za rok czy trzy lata, to nie jest chwilowa moda. To rozwiązanie, które tak jak dobra marka samochodowa będzie trwać i rozwijać się by osiągać jak najlepsze wyniki.

Do instalacji WordPressa potrzebne są zawsze 2 rzeczy:

  • serwer (hosting), czyli miejsce na pliki WordPressa
  • domena, czyli adres url nowej instalacji WP

Dlaczego Home.pl i OVH?

Home.pl cieszy się dobrą opinią wśród webmasterów. Bywa/ł określany mercedesem wśród hostingów m.in. z powodu bezpieczeństwa i wzorowej pomocy technicznej, choć podobno miewają wpadki – jak dotąd osobiście żadnej nie doświadczyłem i oby tak pozostało 😉 Aktualizacja sierpień 2018: nie pozostało – Porównanie hostingów WordPress i wyjaśnienie dlaczego home siadł. Natomiast OVH najczęściej oferuje najniższe ceny domen m.in. .pl

Kolejność konfiguracji

1. Podczas procesu kupna nowej domeny w OVH należy podać następujące 3 serwery DNS Home:

dns.home.pl (46.242.149.10)
dns2.home.pl (46.242.149.20)
dns3.home.pl (46.242.149.30)

Pełna instrukcja delegacji domeny na serwery Home.pl TU

Delegacja domeny na nowe serwery może trwać do 30 godzin. W tym czasie:

2. Instalacja WordPressa na Home. Najwygodniejszy jest automatyczny instalator dostępny w panelu Home. Jednak niektórzy wolą mieć pełną kontrolę nad instalacją i wybierają ręczną – instrukcja i pliki do pobrania są tutaj.

3. Ewentualna aktualizacja instalacji, wtyczek i skórek – w panelu WordPressa będzie widać czy jest wymagana. Bez instalacji jakichkolwiek nowych skórek czy wtyczek.

4. Po 30 godzinach od rozpoczęcia procesu delegacji domeny należy:

A: Przypisać wydelegowaną domenę do swojego serwera wg tej instrukcji…

B: W ustawieniach WordPressa → Ogólne wpisać adres nowej domeny (z http:// bez www) w 2 polach: url wp oraz url witryny i kliknąć “Zapisz zmiany”

5. Gotowe. Świeża instalacja WordPressa powinna stać na Home pod nową domeną.

Kolejny krok to » podstawowa konfiguracja WP

Napisz komentarz. Twoje myśli są tu zawsze mile widziane ↓

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.