Weryfikacja programów do zarabiania / inwestowania online to właściwie temat rzeka, gdyż w dobie internetu istnieje wiele źródeł, z których wyciągnięcie celnych wniosków nie jest większym problemem. Można je podzielić na źródła techniczne i poglądowe, czyli dedukcja z danych i parametrów określonej domeny oraz wyrobienie własnej opinii po uważnej lekturze opinii innych.
Jako analizowany przykład wybrałem najstabilniejszy i chyba najstarszy kran kryptowalutowy FreeBitco.in » dzięki czemu jednocześnie zostanie zaprezentowany silny punkt odniesienia dla porównań z innymi programami kryptozarobkowymi.
Jednak zawsze w pierwszej kolejności należy sprawdzić czy występują jakiekolwiek podejrzane cechy samego serwisu. W ten sposób można oszczędzić sporo czasu, jeśli już na początku okaże się, że program nie jest wart uwagi, a tym bardziej szczegółowej analizy.
Wstępna analiza serwisu www
Własne forum to zaleta, ale admin musi uczciwie moderować posty tzn. usuwać tylko spam i jednocześnie przepuszczać ewentualne niewygodne uwagi dotyczące samego programu. Wyłącznie wpisy o pozytywnym charakterze i w stosunkowo małej ilości ogólnej powinny wzbudzić podejrzenie. Dlatego w analizie poglądowej lepiej sprawdzać niezależne fora branżowe.
Podejrzane cechy techniczne i założenia programu
- darmowy lub tani skrypt bazowy z błędami i wirusami
- sklonowany projekt graficzny strony lub nieprofesjonalny wygląd
- tania lub darmowa domena jak .tk .gq .ml .ga .cf
- tani lub darmowy hosting (wolne działanie strony)
- bezpodstawnie wysokie zarobki np. 1 – 10$ za klik, 50% zwrot inwestycji po pierwszym dniu itp.
- wymóg wpłaty przed realizacją wypłaty
- wypłaty selektywne tylko do wybranych użytkowników (możliwe do weryfikacji po analizie poglądowej)
- brak strony z regulaminem (TOS) i najczęstszymi pytaniami (FAQ) lub ich niska jakość, w tym niejasne zasady
Analizowany kran Freebitcoin nie posiada żadnej z tych cech.
Analiza źródeł technicznych
Who.is »
Dane rejestracyjne domeny.
Rejestracja adresu domeny w amerykańskim rejestratorze eNom sugeruje prawie na 100%, że Amerykanie są zaangażowani w projekt (+). Brak daty rejestracji trochę drażni, ale późny termin wygaśnięcia domeny wskazuje, że z projektem są wiązane plany długoterminowe (+). Optymalizacja podatkowa z wykorzystaniem Belize może być kontrowersyjna. Zakładając, że twórcami kranu są Amerykanie – znajdą się tamtejsi patrioci z zarzutem okradania kraju. Z drugiej strony osoby oświecone ekonomicznie twierdzą, że optymalizacja podatkowa poprawia stabilność finansową firmy, bo po prostu jest więcej kapitału w kasie np. na inwestycje rozwojowe lub dla użytkowników serwisu (dlatego +).
Alexa.com »
Popularność globalna, kraje z największym ruchem, słowa kluczowe, strony linkujące i podobne, dane demograficzne. Darmowe informacje są okrojone.
Permanentnie rosnąca popularność jest jednoznaczna (+).
SimilarWeb.com »
Alexa tylko z większą ilością danych za darmo i z ich przyjemniejszą wizualizacją. Ranking globalny, krajowy i kategorii, ruch internetowy według dwóch mierników, źródła ruchu, w tym social, słowa kluczowe, sieci reklamowe itp.
Łatwo zauważyć, że dane prezentowane przez Alexa i SimilarWeb różnią się. Dlatego warto sprawdzać analizowany serwis w obu narzędziach lub wybrać ten z adekwatniejszymi danymi w subiektywnym odczuciu.
UrlVoid.com »
Data pierwszej rejestracji domeny, lokalizacja serwera i zbiorczy antywirusowy skan bezpieczeństwa.
Zero syfu na stronie (+) i data pierwszej rejestracji domeny pozwala określić długość trwania projektu (+). Potwierdzenie amerykańskiego autorstwa (+).
Archive.org »
Pozwala historycznie przeanalizować wygląd i zawartość serwisu, co bywa niezwykle pomocne np. w sprawach spornych.
Na analizowanym przykładzie można zauważyć, że pierwszy snapshot FreeBitco.in został wykonany pod koniec 2012 roku, czyli długość istnienia projektu jest prawdopodobnie jeszcze dłuższa (+).
Analiza źródeł poglądowych
Niezależne fora branżowe i specjalne serwisy monitorujące to najlepsze źródła rzetelnych opinii członków całej społeczności, od skrajnie negatywnych do skrajnie pozytywnych, lepiej lub gorzej uzasadnianych. Taka bogata lektura pozwala stosunkowo celnie dostrzec rzeczywistość, bez umyślnej manipulacji zdarzającej się w artykułach na zależnych portalach kryptoinformacyjnych. Więcej » Najlepsze źródło informacji z branży blockchainowej? »
Fora branżowe
W wyszukiwarce google wpisać nazwę / domenę programu i słowo forum. Przeczytać wszystkie znalezione tematy na forach, przy czym branżowe są najbardziej wiarygodne (duże zaangażowanie dużej społeczności). Na analizowanym przykładzie… freebitco.in forum daje oczywisty pierwszy wynik z tematami z największego branżowego forum bitcoin » BitcoinTalk.org »
TrustPilot.com »
Serwis monitorujący opinie internautów. Jego zaleta otwartości jest jednocześnie wadą, gdyż komentarz może napisać każdy, także konkurencja o czym nie wolno zapomnieć. Sensowne uzasadnienie opinii jest najważniejsze!
Niestety, Freebitco.in posiada mało opinii, co utrudnia analizę. Jednak zawsze warto zwrócić uwagę na komentarze negatywne…
Prawdopodobnie jest to idealny przykład czarnego Pi-aRu konkurencji. Po pierwsze, ilość recenzji każdego z kont jest podejrzanie niski (2,1,5) – jakby zostały założone tylko w jednym celu. Ostatnie konto z 5 opiniami, co ciekawe posiada tylko negatywne komentarze – prawdopodobnie jest to jakiś niemiecki trol.
Po drugie, uzasadnienie zarzutów – pierwsze dwie opinie wyglądają jak zwykły płacz przegranych i niedouczonych hazardzistów – kto jeszcze wierzy, że zarobi na internetowych grach losowych? Wyobraź sobie, że posiadasz serwis www z modułem gry losowej – ustawisz go tak, żebyś zarabiał czy rozdawał pieniądze? Oczywiście, jest to pytanie retoryczne…
ScamVoid.com »
Analiza WOT (solidność, zaufanie), czarne listy domen, popularność (similarweb / alexa), data rejestracji domeny, połączenie i serwer.
Automatyczna analiza w ScamVoid potwierdza wysoką stabilność i wiarygodność FreeBitco.in (+).
Wyszukiwarka Google w analizie historycznej
Jeżeli sprawdzając dany program zarobkowy pojawią się jakiekolwiek zarzuty osadzone w określonej dacie warto sprawdzić, co w tym czasie pisano na ten temat w sieci. W wyszukiwarce Google wpisać nazwę / domenę programu, ewentualnie określenie szukanego problemu i wybrać zakres dat…
Reasumując
Wykorzystanie informacji otrzymanych w opisany powyżej sposób umożliwia poznanie najważniejszych danych technicznych i poglądowych badanego programu zarobkowego czy inwestycyjnego.
Taka analiza pozwala podjąć właściwą decyzję, ważną nie tylko dla Ciebie… dołączenie do stabilnego programu i regularna aktywność w nim, w tym wykorzystanie jego programu partnerskiego i zapraszanie innych osób LUB ominięcie scama (oszustwa lub potencjalnego oszustwa) i rezygnacja z aktywności, w tym oszczędzenie straty czasu niezaproszonych, nowych użytkowników. Dlatego analiza programu zarobkowego jest niezbędna, szczególnie przed podjęciem własnych działań promocyjnych.
Lista kontrolna potrzebnych danych
- dane rejestracyjne: data zakupu domeny, ważność domeny, rejestrator, oficjalne dane kontaktowe założyciela domeny
- dane statystyczne: m.in. popularność oraz ilość (i jakość) stron linkujących
- dane techniczne: lokalizacja serwera, skan antywirusowy
- dane poglądowe: m.in. uzasadnienie opinii negatywnych wystawianych przez użytkowników i ogólna ocena społeczności komunikacji z supportem, w tym zwrócenie uwagi na bezpośrednie odniesienia supportu na publiczne komentarze negatywne
Jeśli znasz inne sposoby weryfikacji projektów internetowych, rzuć pomocnym komentarzem poniżej ↓