Zrozumienie podstaw technologii Blockchain i opartych o nią kryptowalut nie jest procesem łatwym dla wielu osób, co zauważyłem po kilku kryptodialogach z moimi niecyfrowymi znajomymi 😉 I właściwie nie ma w tym nic dziwnego, bo kogo interesuje skomplikowany programistyczny światek dostępny tylko dla wyspecjalizowanych intelektualnych elit? Dlatego w poniższym artykule postaram się maksymalnie przystępnie wyjaśnić o co tu biega.
Co to jest Bitcoin? Czym jest Bitcoin?
Bitcoin (BTC) to połączenie innowacyjnego protokołu wymiany danych z bezimienną, niezmienną i zdecentralizowaną w systemie urządzeń równoważnych (ang. peer to peer) księgą rachunkową (rejestr finansowy) typu BlockChain (pol. łańcuch bloków… z danymi). Całość tworzy ekosystem dla pierwszej na świecie kryptowaluty cyfrowej. Działanie ekosystemu wykorzystuje moc obliczeniową urządzeń rozproszonych po całym świecie należących do tzw. górników, którzy w zamian otrzymują ściśle określone wynagrodzenie.
Czym są kryptowaluty?
Kryptowaluty to nowy nośnik wartości, alternatywa tradycyjnych pieniędzy. Waluty cyfrowe są zabezpieczone matematycznie, przez kryptografię będącą dziedziną matematyki zajmującą się szyfrowaniem danych.
Jak działa Bitcoin?
Bitcoin nie ma odpowiednika fizycznego, ponieważ posiadanie bitcoinów jest równoznaczne z kontrolowaniem cyfrowego portfela bitcoin z dodatnim saldem. Natomiast kontrola portfela bitcoin opiera się o 2 zasadnicze aspekty: klucze prywatne i klucze publiczne.
Klucz publiczny to adres portfela, odpowiednik tradycyjnego numeru konta bankowego. Adres portfela to ciąg 26-34 znaków, do którego dostęp ma każda osoba w sieci Bitcoin. Każdy może przejrzeć sieć Bitcoin, przejrzeć klucze publiczne i sprawdzić ile Bitcoinów znajduje się w każdym portfelu. Jednak, aby uzyskać dostęp do owych środków i wysłać je gdziekolwiek, potrzebny jest klucz prywatny. Klucz prywatny ma około 60 znaków i na nim opiera się bezpieczne korzystanie z sieci Bitcoin, dlatego jest tak ważny dla każdego użytkownika!
Kilka kopii klucza prywatnego i powiązanego klucza publicznego w formie cyfrowej offline oraz papierowej to bezpieczna konieczność leżąca w gestii każdego użytkownika!
Połączenie tych dwóch kluczy umożliwia właścicielom Bitcoinów uwierzytelnianie transakcji w celu udowodnienia, że określone konto należy do nich i tym samym wysłania środków do innego użytkownika BTC.
Dlaczego bezimienna?
Każdy może utworzyć portfel i adres Bitcoin, co nie wymaga żadnej weryfikacji. Klucz publiczny w sieci Bitcoin to swoisty pseudonim użytkownika. Transakcje BTC i salda portfeli są dostępne publicznie, ale trudno jest ustalić lub jest to niemożliwe, kto za nimi stoi. Oczywiście udostępnienie adresu portfela na swojej stronie, na której są rzeczywiste dane osobiste zmienia postać rzeczy 😉
Peer to Peer?
Transakcje Bitcoin przebiegają bezpośrednio między użytkownikami. Pośrednicy występujący w tradycyjnym systemie bankowym zostali usunięci z ekosystemu BTC – każdy użytkownik po uzyskaniu dostępu do swojego portfela i uwierzytelnieniu transakcji, wysyła środki bezpośrednio do innego użytkownika. Po zaktualizowaniu księgi głównej w sieci Bitcoin transakcja zostaje zakończona.
Czym jest księga / rejestr BTC?
Księga lub rejestr Bitcoin jest zapisem wszystkich transakcji bitcoinowych przeprowadzonych od samego początku istnienia sieci BTC, podobnie jak w przypadku bankowej księgi rachunkowej będącej zapisem tradycyjnych transakcji finansowych. Jednak rejestr BTC jest zdecentralizowany, czyli utrzymywany i aktualizowany przez górników rozproszonych po całym świecie, przy użyciu technologii Blockchain. Stąd jej fachowa nazwa Distributed Ledger Technology (DLT), czyli Technologia Rozproszonego Rejestru.
Co to jest Blockchain?
Rodzaj bazy danych, księgi lub rejestru głównego. Bloki danych w sieci BTC wychodzą co 10 minut i obejmują wszystkie nowe transakcje, w tym wynagrodzenie dla górników. Suma wszystkich bloków to Blockchain będący kompletną historią transakcji wszystkich Bitcoinów w przypadku sieci BTC, gdyż wykorzystanie tej specyficznej bazy danych jest znacznie szersze, co pokaże przyszłość.
Kryptowaluta Bitcoin powstała głównie po to, aby zwrócić uwagę na potencjał Blockchaina. A jak najlepiej zwrócić uwagę ludzi, którzy z natury są chciwy w mniejszym lub chorobowym stopniu? 😉
Kim są górnicy?
Górnicy to osoby prywatne lub firmy, które otrzymują Bitcoiny za udostępnienie mocy obliczeniowej swojego sprzętu cyfrowego do utrzymania i aktualizacji rejestru BTC. Podobnie jak górnicy złota fizycznie wydobywający złoto, górnicy bitcoinowi cyfrowo wydobywają transakcje BTC. Proces wydobywania polega na rozwiązywaniu złożonych problemów matematycznych wynikających z zastosowania kryptografii, co wymaga komputerowej mocy obliczeniowej. Celem wydobycia jest weryfikacja nowych bloków danych z transakcjami i dodanie tych bloków do rejestru Bitcoin.
Czym jest decentralizacja?
Jeśli zeskanujesz swój dowód osobisty, utworzysz plik obrazu i wrzucisz go na dysk twardy swojego komputera, wówczas nie będzie można znaleźć go nigdzie indziej (centralizacja, istnienie w jednej lokalizacji). Gdy Twój komputer ulegnie awarii, zostanie zhakowany, skradziony itp. utracisz dostęp do tego pliku na zawsze.
Identyczny scenariusz dotyczy witryn internetowych, w tym serwisów bankowych, w przypadku których np. skuteczny atak hakerski umożliwia kradzież lub modyfikację danych klientów, danych karty kredytowej lub po prostu zawieszenie strony. Przy czym administratorzy stron www znają to oczywiste zagrożenie i zazwyczaj regularnie wykonują bezpieczne kopie swoich serwisów, dzięki czemu możliwe jest sprawne przywrócenie niedziałającej z jakiegokolwiek powodu strony.
Można powiedzieć, że 2 kopie cyfrowe czegokolwiek to najprostsza decentralizacja.
Natomiast sieć BTC jest silnie zdecentralizowana. Kopia rejestru Bitcoin znajduje się na każdym węźle górniczym (ang. node) lub na urządzeniu z zainstalowanym portfelem BTC. Atak hakerski lub odcięcie zasilania nawet na całym kontynencie, miałoby znikomy wpływ na działanie sieci Bitcoin, ponieważ komputery z kopiami rejestru BTC, które go utrzymują i aktualizują są rozproszone po całym świecie.
Dlaczego niezmienna?
Rejestr Bitcoin w teorii nigdy nie może zostać zmodyfikowany, z 2 powodów:
- KRYPTOGRAFIA: po weryfikacji transakcji BTC silne szyfrowanie danych zapewnia niezmienność księgi – podobno aktualnie najmocniejszym superkomputerom złamanie szyfrowania zajęłoby setki lat
- DECENTRALIZACJA: rozproszone kopie rejestru nie zaakceptują zmodyfikowanej kopii różniącej się od pozostałych – modyfikacja musiałaby dotyczyć wszystkich kopii, co jest niemożliwe z wcześniejszego powodu
Co to jest Bitcoin? Czym jest Bitcoin?
VideoUzupełnienie
Aby odpowiedź na tytułowe pytanie była jeszcze bardziej przystępna i przejrzysta dla kryptonowicjusza przytoczę pozycje filmowe, które mi osobiście pomogły lepiej zrozumieć rewolucyjny potencjał technologii Blockchain i istotę kryptowaluty Bitcoin. Seans obowiązkowy!
The Rise and Rise of Bitcoin (1h36m)
Ten film dokumentalny z 2014 roku wizualizuje początki powstania Bitcoina i jest kopalnią wiedzy dla każdego kryptomaniaka. Do obejrzenia tu »
Krypto (40,5m)
Z kolei ten film to pierwszy dokument prezentujący branże DLT w Polsce, choć momentami wygląda jak zbiorowy spot reklamowy. Do obejrzenia tu »
Czym jest Bitcoin? (5,5m)
To video autorstwa Szczepana Bentyna, naszego polskiego bitcoinowego mesjasza 😉 którego da się słuchać w przeciwieństwie do wielu pozostałych, inicjuje jego darmowy videokurs edukacyjny, na który warto poświęcić kilka minut. Do obejrzenia tu »
Artykuł powstał na podstawie poradnika Bitcoin 101 autorstwa serwisu CoinCentral.com