Progresja bukmacherska to prawdopodobnie najbezpieczniejszy sposób zarabiania na zakładach sportowych, ale jednocześnie nie jest to metoda na szybkie wzbogacenie się. Progresja z gry u bukmachera robi narzędzie stałego i regularnego zarobku zamiast rozrywki pochłaniającej kapitał. To jedyny system zapewniający opłacalność typowania zakładów przy przestrzeganiu kilku zasad.

W światku typerów wzbudza skrajne kontrowersje, co we mnie wzbudziło skrajne zainteresowanie i postanowiłem przetestować ten system bukmacherski, który przez grono zwolenników jest nazywany najlepszym!

Nie wiele osób wie, że mądrze prowadzona progresja może stanowić bardziej dochodową alternatywę inwestycyjną od np. lokat bankowych. Stwierdzenie “mądrze prowadzona” stanowi uniwersalny klucz do sejfów bukmacherów i m.in. to zagadnienie postaram się rozwinąć w tym artykule.

Spis treści

» Co to jest progresja bukmacherska?
» Zalety progresji
» Wybór drużyny do progresji remisowej:

» Ustalenie stawki początkowej i na kolejnych stopniach:

» Dokładanie kolejnych drużyn, czyli MultiProgresja
» Ważne wskazówki progresyjne
» Moje wyniki

Co to jest progresja bukmacherska?

Progresja to obstawianie z góry założonego wyniku sportowego, aż do skutku, przy czym brak trafienia skutkuje zwiększeniem stawki (najpopularniejsze mnożniki: x1,5 i x2) na kolejne zdarzenie (stopień/poziom/próg). Trafienie zapewnia zwrot całej inwestycji i czysty zysk, którego wysokość jest uzależniona od zastosowanego mnożnika stawki z poprzedniego stopnia.

Najpopularniejsza jest progresja remisowa prowadzona w ligach piłkarskich i hokejowych, czyli obstawianie, że padnie remis w danym meczu (kurs rzadko schodzi poniżej 3.0, co stanowi wysoki mnożnik kapitału/stawki).

Inne progresje:

 • suma goli, czyli over / under (np. 2.5 gola)
 • liczba goli, czyli parzysta / nieparzysta
 • turniejowa (np. na Euro 2012 obstawiałem, że padnie remis w kolejnych meczach, ale tylko na etapie grupowym – według mnie progresja niewarta uwagi, bo brakuje kontynuacji meczy jak w przypadku stale trwających rozgrywek w ligach krajowych)
 • na 1. inning w baseballu (MLB: 50,56% / 52,10% / 53,89% 1 inningów kolejno w sezonach 2009/10/11 kończyło się remisem)
Przykład:
 Na progresje wybrałem Aston Ville z angielskiej Premiership.
 Mecz 1: Aston Villa - Manchester United
 Kursy u bukmachera (wygrana gospodarzy/remis/wygrana gości - 1/X/2): 2.30 / 3.50 / 1.70
 Postawiłem 10zł na remis. Jeśli:
 a. padnie remis to wygrałem 25zł na czysto, bo 3.50 x 10zł = 35zł - 10zł inwestycji
 b. nie padnie remis to obstawiam następny mecz Aston Villi zwiększając stawkę...
 Mecz 2: Chelsea - Aston Villa
 Kursy u bukmachera (1/X/2): 1.30 / 3.80 / 3.70
 Postawiłem 20zł na remis, bo w poprzednim meczu Villa nie zremisowała. Jeśli:
 a. padnie remis to wygrałem 46zł na czysto, bo 3.80 x 20zł = 76zł - 10zł - 20zł inwestycji
 b. nie padnie remis to obstawiam następny mecz Aston Villi zwiększając stawkę
 Mecz 3: Aston Villa - Arsenal
 Kursy u bukmachera (1/X/2): 1.50 / 3.00 / 1.70
 Postawiłem 40zł na remis, bo w poprzednim meczu Villa nie zremisowała. Jeśli:
 a. padnie remis to wygrałem 50zł na czysto, bo 3 x 40zł = 120zł - 10zł - 20zł - 40zł inwestycji
 b. nie padnie remis to obstawiam następny mecz Aston Villi zwiększając stawkę... itd.

Dla łatwego uwidocznienia idei progresji w powyższym przykładzie zastosowałem mnożnik x2, czyli na następny mecz podwajałem stawkę ze spotkania poprzedniego (10zł, 20zł, 40zł, 80zł…itd.).

Zalety progresji

 • Wygrana nie jest zależna od pojedynczego zdarzenia. Obstawiany remis powinien paść w przeciągu wybranej liczby kolejnych spotkań.
 • Średnio 1/3 meczów ligowych kończy się remisem, więc teoretycznie przed każdym spotkaniem automatycznie jest około 33% szansy na wygraną; prawdopodobieństwo trafienia rośnie lub maleje zgodnie z miejscem rozegrania meczu (gospodarz/gość) i obecnym stanem formy oraz składu drużyn.

Oczywiście wszystkie drużyny remisują, szczególnie w ligach krajowych, ale jedne robią to rzadko (i nas nie interesują), inne częściej, a nas interesują te, które remisują najczęściej, przy czym przerwy między kolejnymi remisami notują najkrótsze.

Dlatego główną i niezbędną składową “mądrze prowadzonej progresji” jest…

...analiza statystyk sportowych i wybieranie drużyn remisujących najregularniej, czyli generujących najkrótsze serie bez remisu i najwięcej remisów w ligach krajowych o najwyższym procentowym udziale remisów w całej puli spotkań, przy czym najważniejszy jest najbardziej aktualny sezon (trwający lub zakończony) - im głębsze cofnięcie historyczne, tym mniej istotne przy wyborze drużyny.

Wybór drużyny do progresji remisowej

Wybór lig z najwyższym procentem remisów obecnie.

Przejdź na stronę SoccerStats.com i kliknij “Wide table” przy tabeli “National leagues” albo
najedź kursorem na (największe) pomarańczowe pola, które ilustrują procentowy poziom remisów w danej lidze a wyświetli się chmurka z informacją (pierwsze rozwiązanie jest wygodniejsze).

Aktualizacja: przejdź bezpośrednio na tą stronę → Soccerstats.com/leagues.asp.

Progresja bukmacherska na remisy

W “szerokiej tabeli” od razu widać procentową wartość remisów, dzięki czemu można natychmiast wybrać najlepsze ligi do progresji…

Progresja bukmacherska na remisy

Progresja bukmacherska na remisy

Ligi z największą ilością remisów – stan na 01.01.2013: argentyńska, druga liga duńska, druga liga francuska, meksykańska, portugalska i turecka.

Oczywiście te dane są bardzo płynne i zależne od terminu sprawdzenia np. po następnej kolejce meczów zupełnie inne ligi mogą prezentować największą ilość remisów. Dlatego, aby namierzyć ligi stale remisujące (wysoka tendencja remisowa na przestrzeni maksymalnie 2-3 sezonów) trzeba się cofnąć w czasie.

Aby to zrobić wykorzystując przytoczony SoccerStats wystarczy zastosować ciekawą funkcję serwisu Archive.org – należy wkleić adres http://www.soccerstats.com w pole “WebBackMachine” i kliknąć “Take me back”. Na kalendarzu należy wybrać żądaną datę (numer dnia miesiąca musi być oznaczony niebieskim kółkiem) a wyświetli się stan strony soccerstats z tego dnia 😉 W ten sposób można zweryfikować czy obecnie wybrane ligi równie często remisowały w poprzednich sezonach. Można także znaleźć nowe ligi z wysoką tendencją remisową, które nie zostały wstępnie wybrane, gdyż ich procent remisowy był trochę niższy od najwyższych podczas sprawdzania lig aktualnie najczęściej remisujących.

Ważne. Należy pamiętać, że mniej więcej początek wakacji oznacza koniec sezonu a koniec wakacji to początek sezonu piłkarskiego w większości krajów, dlatego:

 • wybieranie lig i drużyn do progresji na początku sezonu (np. wrzesień / październik / listopad) w oparciu tylko o aktualny sezon (rozegranych kilka kolejek) jest błędem, gdyż odbyło się zbyt mało meczy do oceny obecnego potencjału remisowego; wsteczna analiza poprzednich sezonów jest niezbędna
 • rozpoczynanie progresji przed końcem sezonu może wiązać się z zamrożeniem kapitału na całe wakacje, jeśli drużyna nie zremisuje przed zakończeniem rozgrywek

Dodatkowym wyznacznikiem przy wyborze jest tzw. liga underowa, tzn. liga, w której w większości meczów wpada mniej niż 2,5 gola.

Analizowanie 3 sezonów wstecz w zupełności wystarczy! Forma, skład i stan mentalny zespołu zmieniają się praktycznie co sezon (a nawet co mecz). Głębsza analiza wieloletnia ma bardziej formę ciekawostki niż punktu odniesienia dla skutecznej progresji.

Wybór drużyn najczęściej remisujących z wybranych lig o najwyższym procencie remisów…

…według 2 głównych kryteriów: wysoka liczba / procent remisów oraz jak najkrótsze serie bez remisów na przestrzeni analizowanych sezonów.

Dodatkowe wyznaczniki i strategie przy wyborze drużyny:

 • drużyna lubi okupywać środkową część tabeli (nie utrzymuje miejsc czołowych ani spadkowych)
 • analiza terminarza i 5-10 najbliższych rywali w celu oszacowania szans na remis
 • oczekiwanie aż dany zespół osiągnie kilka spotkań bez remisu i po takim okresie rozpoczęcie progresji (założenie odpowiedniej serii bez remisu)

Przy wyborze zespołów do progresji korzystam z polskiego serwisu piłkarskiego TabelePilkarskie.com:

 • Z menu lewym panelu strony wybierz kraj(e), którego ligę wytypowałeś w poprzednim etapie.
 • Na następnej stronie zobaczysz aktualne tabele czołowych lig w wybranym państwie (1., 2., 3., 4., itd.), spośród nich wybierz wytypowaną ligę.
 • Z tej ligi wybierz zespół o największej liczbie remisów (lub kilka zespołów, jeśli planujesz multiprogresję – o tym dalej) i kliknij w niego (najwygodniej otworzyć statystyki drużyny w nowej karcie – firefox: kliknij prawym przyciskiem myszy na link i z wyświetlonego menu wybierz “otwórz odnośnik w nowej karcie” lub kliknij link kółkiem, jeśli masz taką możliwość).

Pierwsza, wstępna analiza zgodnie z kryteriami: najlepiej jeśli drużyna znajduje się w środku tabeli i ma stosunkowo dużą ilość remisów. Dla przykładu znalazłem Stoke i chyba wkrótce rozpocznę progresję z nimi 😉

Progresja bukmacherska na remis

Na stronie statystyk wybranego zespołu zjedź do tabeli o nazwie “Terminarz….” i znajdź najdłuższą serie bez remisu w aktualnym sezonie. Pamiętaj, że zamknięta progresja to seria bez remisu + 1 mecz. Zwróć uwagę na najbliższych rywali wybranej drużyny i miejsce rozegrania meczu – jeśli są wśród nich średniacy na wyjeździe i/lub mocne drużyny u siebie to dobrze…

Progresja bukmacherska na remis

Wyraźnie widać, że ten kto rozpoczął progresję ze Stoke na początku sezonu już sporo zarobił. Przy agresywnym założeniu 100zł jako stawka początkowa i mnożniku x2 to: 3.20 x 100zł - 100zł = 220zł + 230zł + 230zł + 270zł + 900zł + 340zł + 620zł + 900zł + 220zł + 270zł + 360zł - 100zł (ostatni mecz, otwarta progresja) = 4460zł czystego zysku w ciągu niecałych 4 miesięcy z jednej drużyny! (przy najdroższym zakładzie za 800zł)

Najdłuższa seria bez remisu to zaledwie 3 spotkania, a najbliższe wyjazdy u średniaków Swansea i Fulham skłaniają do progresyjnej inwestycji w Stoke.

Jednak żeby mieć pełny obraz potencjału remisowego trzeba sprawdzić tabele końcową z poprzedniego sezonu (minimum – maksimum 3 sezony wstecz). Aby to zrobić wystarczy wrócić do strony z tabelami lig w wybranym kraju (dlatego sugerowałem otwieranie statystyk drużyn w nowej karcie) i z rozwijanego menu “Zmień sezon” na prawym panelu wybrać poprzedni sezon:

Stoke sezon 2011/2012 skończył:
 - na 14. pozycji (na 20. - środek tabeli)
 - z 12 remisami (drugie miejsce w lidze razem z Sunderland za 17-oma remisami Aston Villi)
 - najdłuższa seria bez remisu: 11, czyli 12-stopniowa zamknięta progresja (kiedyś przez taki incydent odrzuciłbym progresję na taką drużynę, choć pozostałe wyniki są idealne; jednak w pewnym momencie zrozumiałem zalety obstawiania spotkań progresji w opcji LIVE u bukmachera - o tym w kolejnym punkcie ;)

W ten sam sposób należy sprawdzić inne zespoły jeśli celem jest multiprogresja (a powinna być). Osobiście prowadzę arkusz w excelu z najdłuższymi seriami bez remisu wybranych drużyn.

Uzupełniam go po zakończeniu sezonu i dopisuje kolejne zespoły, które ostatnio najwięcej remisowały + analiza ich historii 3 sezony wstecz. Analiza jest bardzo czasochłonna, ale dzięki temu powstaje narzędzie wręcz niezbędne do wygodnego i prawidłowego typowania drużyn progresyjnych, gdyż natychmiast widać ich historię serii bezremisowych…

Progresja bukmacherska na remis

 • na zielone drużyny gram obecnie
 • pomarańczowe pola to serie bez remisu 7,8 i 9-meczowe
 • czerwone pola to serie bez remisu ponad 10 meczy
 • (liczba) w nawiasie to liga, w której wówczas grała dana drużyna
 • k oznacza, że seria bez remisu trwała do końca sezonu tzn. nie zakończyła się w sezonie (zamrożenie kapitału na wakacje przy progresji na tą drużynę)
 • bd oznacza brak danych (w serwisie TabelePilkarskie.com)
 • obecny sezon 2012/2013 to analiza z końca listopada 2012

Oczywiście to jest tylko skrawek skoroszytu. Pełny arkusz udostępniam po kontakcie.

Ustalenie stawki początkowej i na kolejnych stopniach

Stawka początkowa.

Jej wysokość powinna być określona na podstawie dostępnego kapitału na inwestycje w progresje. Przykładowo, jeśli chcesz przeprowadzić własne testy progresji i nabrać doświadczenia sugeruje bezpieczną grę za niskie stawki, czyli rozpoczynasz od 2zł do 5zł. Natomiast jeśli masz zamiar grać agresywniej (bo masz spory kapitał inwestycyjny) to rozpoczynasz od 10zł i więcej. Oczywiście przy multiprogresji odpowiednia liczba drużyn to dodatkowy czynnik zależny od przeznaczonych środków finansowych.

Należy wiedzieć, że trafienie remisu za pierwszym razem jest procentowo najbardziej dochodowe (przy kursie 3.0 to 200%), dlatego wielu doświadczonych typerów progresyjnych rozpoczyna progresję od wysokich stawek np. stawia 100zł wygrywa 300zł, czyli 200zł czystego zarobku (przy 10zł to tylko 20zł zysku). Jednakże, tak agresywne podejście mocno zwiększa koszt prowadzenia progresji na kolejnych poziomach przy braku remisu, dlatego trzeba na bieżąco monitorować własne zasoby finansowe, żeby się nie przeliczyć.

Obowiązuje stwierdzenie: Graj za tyle, ile możesz stracić!

Sprytnym rozwiązaniem pomocnym w podniesieniu bezpieczeństwa progresji szczególnie po wysokiej stawce początkowej jest taktyka płynny mnożnik, która pozwala na mniejszy wkład własny przy tym samym poziomie zysku. Innymi słowy, za te same pieniądze można prowadzić progresję dłużej, co znacznie zwiększa jej bezpieczeństwo.

Przykładowe wyliczenia inwestycyjne na 5, 10 i 15 poziomie progresji przy różnych stawkach początkowych i zmiennych mnożnikach:

stawka początkowa: 2zł | mnożnik: x2
inwestycja – koszt ogólny: 5 = 62zł, 10 = 2 046zł, 15 = 65 534zł

Zarabianie na zakładach sportowych

stawka początkowa: 2zł | mnożnik: stopniowe przejście od x2 do x1.5
inwestycja – koszt ogólny: 5 = 50,60zł, 10 = 542,90zł, 15 = 4 281,10zł

Zarabianie na zakładach sportowych

stawka początkowa: 5zł | mnożnik: stopniowe przejście od x2 do x1.5
inwestycja – koszt ogólny: 5 = 126,30zł, 10 = 1 352,50zł, 15 = 10 662,70zł

Zarabianie na zakładach sportowych

stawka początkowa: 5zł | mnożnik: stopniowe przejście od x1.9 do x1.5
inwestycja – koszt ogólny: 5 = 107,30zł, 10 = 1 028,70zł, 15 = 8 026,40zł

Zarabianie na zakładach sportowych

stawka początkowa: 10zł | mnożnik: stopniowe przejście od x1.9 do x1.5
inwestycja – koszt ogólny: 5 = 214,30zł, 10 = 2 053,50zł, 15 = 16 014,50zł

Zarabianie na zakładach sportowych

stawka początkowa: 50zł | mnożnik: x2 na 1 stopniu, później x1.5
inwestycja – koszt ogólny: 5 = 862,50zł, 10 = 7 538,70zł, 15 = 58 236zł

Zarabianie na zakładach sportowych

Łatwo zauważyć, że progresja rozpoczęta od 50zł, ale z malejącym mnożnikiem jest “paradoksalnie” tańsza na 15 stopniu od progresji rozpoczętej od 2zł, ale ze stałym mnożnikiem x2 (kolejno 58 236zł zamiast 65 534zł). Oczywiście po prawidłowym wyborze drużyny rzadko dochodzi się do 15 stopnia (mi się to jeszcze nie zdarzyło), jednak niech te wyliczenia tylko zilustrują jak wielkie znaczenie dla skutecznych progresji ma manipulacja mnożnikiem.

Poniżej rozwinięcie tej idei oraz wykorzystanie typowania LIVE w progresji jako narzędzia zapewniającego super-bezpieczną grę!

Płynny mnożnik progresyjny, czyli stawka na kolejnych poziomach zależna od prawdopodobieństwa remisu.

UWAGA! Ten moment jest kluczowy w całej lekturze serii o progresji!

Spora część osób próbujących grać progresją naogląda się przykładowych tabelek z mnożnikiem x2 i tak samo gra podwajając stawki na kolejnych stopniach – wiem, co piszę, robiłem tak samo 😉 Jest to masowy błąd początkujących i niedoświadczonych “typerów progresyjnych”. Jak już wcześniej wspomniałem, taka strategia bez sporego kapitału kończy się bankrutem, bo zbyt długa seria bez remisu pochłania wszystkie fundusze.

Dlatego ja w swojej progresji uzależniłem wysokość mnożnika od prawdopodobieństwa, że padnie remis. Innymi słowy, im bardziej prawdopodobne, że zespoły zremisują, tym wyższy mnożnik. Taka gra to swoista hybryda wszystkich rodzajów progresji, bo podstawowa różnica między nimi to właśnie wysokość mnożnika stawki na kolejny poziom:

 • im wyższy mnożnik, tym progresja droższa i bardziej ryzykowna, ale jednocześnie bardziej dochodowa (taktyka agresywna – powyżej x2)
 • im niższy mnożnik, tym progresja tańsza i bezpieczniejsza, ale jednocześnie mniej zyskowna (taktyka przy której określony kapitał pokrywa większą ilość poziomów progresji – poniżej x2)

Zakładając dla uproszczenia obliczeń, że kurs na remis to zawsze 3.0. Wówczas zmniejszenie mnożnika oznacza zmniejszenie zysku, jednak w praktyce tak nie musi być. Osobiście zmniejszam mnożnik tylko wtedy, gdy kurs na remis jest wysoki, czyli gdy remis według bukmachera jest mało prawdopodobny np. 4.5:

przy średnim kursie na remis 3.0 i postawionej stawce 40zł wygrywam 120zł, czyli 80zł zysku
 ale
 przy kursie 4.5 żeby wygrać 120zł muszę postawić tylko 26,67zł przy jednoczesnym zwiększeniu zysku do 93,33zł!

Jak widać, odwieczna rozterka finansowo-inwestycyjna, czyli szybkie bogate ryzyko czy długie bezpieczne grosze? w przypadku progresji wcale nie musi istnieć, bo… właściwie, po co wybierać???

Automatycznie we łbie pojawiło mi się pojęcie “płynny mnożnik progresyjny”. Uznałem, że sztywny mnożnik jest dalece nieefektywny i od tej pory przed każdym meczem wybranej drużyny analizuje według własnych odczuć prawdopodobieństwo, że padnie remis korzystając z serwisu → TabelePilkarskie.com

Zgodnie z przytoczonym przykładem sprawdziłem kolejny mecz Stoke z Chelsea. Wystarczy wejść w statystyki wybranej drużyny (tak samo jak poprzednio) i w “Terminarzu…” kliknąć link następnego meczu do rozegrania…

Zarabianie na zakładach sportowych

Następna strona to statystyczne porównanie przeciwników, które jest bardzo pomocne w oszacowaniu szans na remis…

Zarabianie na zakładach sportowych

Zarabianie na zakładach sportowych

Według mnie tylko 1 negatywny wynik, pozostałe podnoszą prawdopodobieństwo remisu. Wniosek pozostawiam Twojej indywidualnej ocenie 😉

Jeśli prawdopodobieństwo remisu…

jest wysokie to wymnażam stawkę przez x2 minimum. Można nawet przez x4 i więcej, ale należy pamiętać, że przy tak wysokim mnożniku i braku remisu kolejny stopień będzie znacznie droższy.

jest niskie to wymnażam stawkę przez około x1.5. Około bo zależy od bieżącego kursu i celuje w wygraną jak po średnim kursie remisowym 3.0 i mnożniku x2

lub…

gram na LIVE, szczególnie przy przedłużających się progresjach. Warto termin spotkania zapisać w jakimś “przypominaczu”. Tuż przed rozpoczęciem meczu odpalam:

 • stronę bukmachera (np. SportingBet) i przechodzę do opcji LIVE,
 • serwis livemecz.pl (lub flashscore.pl – kiedyś livesports.pl) oraz mecze24.pl (lub meczyki.pl) jeśli transmisja danego meczu jest dostępna w sieci.

Czekam na pierwszą bramkę…wpada gol… kurs na remis mocno wzrasta, dzięki czemu stawiam dużo niższą stawkę = ryzykuje mniej własnego kapitału = ten sam kapitał wystarczy na dłuższą progresję = inwestycja progresyjna jest bezpieczniejsza!

Oczywiście po pierwszej bramce można czekać na kolejne i obserwować rozwój meczu. Wybór działania powinien wynikać z własnych obserwacji spotkania np:

 • Szkoda obstawiać remis jeśli lider-gospodarz od 2 minuty prowadzi 1:0 i cały czas atakuje gościa z dołu tabeli. Jeśli tak rozwija się mecz po prostu go nie obstawiam i czekam na następny, na którym przeznaczam stawkę zaoszczędzoną z poprzedniego, co sprawia, że mogę kontynuować progresję ZA DARMO BEZ KOSZTÓW PRAKTYCZNIE W NIESKOŃCZONOŚĆ!
 • Bardzo wyrównany mecz, ale tuż po pierwszej bramce pada druga dla tej samej drużyny, wówczas kurs na remis rośnie jeszcze bardziej, czyli jeszcze mniej będzie kosztować obstawienie. Jednak przy takim scenariuszu trzeba się zastanowić czy drużyna przegrywająca ma jeszcze szansę na remis (ważny przebieg meczu i czas do końca)

Jak widać, oglądanie meczu jest kluczowe w podjęciu właściwej decyzji, choć nie zawsze – trzeba pokornie pamiętać, że tak czy inaczej to tylko przypadkowy sport. Jedyna wada strategii “Live – pierwsza bramka” to brak jakiejkolwiek bramki,czyli spotkanie zakończone bezbramkowym remisem.

Mimo tej małej niedogodności dołączenie typowania LIVE do progresji powoduje, że praktycznie znika ryzyko utraty kapitału. Nie wiele osób zdaje sobie z tego sprawę! Oczywiście gra na live’ie jest bardziej angażująca od nudnego obstawiania remisów przed meczem, ale dzięki temu powstaje bezpieczny mechanizm inwestycyjno-zarobkowy na lata… z emocjonującą rozrywką jednocześnie!

Dokładanie kolejnych drużyn, czyli MultiProgresja

Multiprogresja to jednoczesna progresja na wiele zespołów. Finansowanie gry jest oparte o zasadę „pieniądz robi pieniądz”. Posiadając w grze kilkanaście lub kilkadziesiąt drużyn powstaje komfortowa sytuacja:

 • część zespołów remisujących w danym tygodniu pokrywa rosnące potrzeby drużyn będących w grze
 • multiprogresja z zespołami z rożnych lig to sukcesywna inwestycja (ratalna), najczęściej od piątku do niedzieli, ale także w pozostałe dni.

Ten sposób gry jest bardziej elastyczny niż progresja na 1 zespół, dlatego jest bezpieczniejszy, efektywniejszy i najczęściej zalecany.

Dodatkowe wskazówki progresyjne

Odpowiedzialność, zdyscyplinowanie, konsekwencja, systematyczność, cierpliwość i odporność na stres to cechy obowiązkowe przy prowadzeniu założonego planu gry w postaci skutecznej progresji.

Nie ma miejsca na zachłanność, na granie za wszystko lub podbijanie stawek nieadekwatne do posiadanych funduszy.

Wiem z własnego doświadczenia, że wieczne obstawianie remisów z czasem staje się nudne, nawet na live’ie 😉 Dlatego znudzonym proponuje małą część wygranych z progresji przeznaczyć na grę bardziej emocjonującą: pewne AKO (wybór 2-3 zakładów z niskim kursem na 1 kuponie, tak aby łączny kurs był w okolicach 2) oraz dużo pewniaków (dużo zakładów z najniższym kursem na 1 kuponie).

Alternatywą dla własnych analiz jest serwis eProgresja.pl, który w ramach abonamentu udostępnia gotowe statystyki bardzo pomocne w prowadzeniu progresji. Dodatkowo serwis posiada program partnerski, dzięki czemu można zarabiać na 2 sposoby: polecanie użytkowników serwisu (40% prowizja podstawowa i 20% prowizja wieczna) i partnerów do PP (20% z zarobku poleconych partnerów). Serwis udostępnia również wersję demo… 

AKTUALIZACJA Serwis eProgresja wyłączył program partnerski na rzecz ciekawego programu lojalnościowego z użyciem polecającego kodu rabatowego. Każdy kto po rejestracji w serwisie, wpisze kod 1625915b we wskazanym miejscu na swoim profilu (pole Kod polecającego użytkownika) otrzyma 50% zniżki na pierwszy abonament! Natomiast ja otrzymam 30 dni abonamentu gratis. Nie istnieje wymóg posiadania aktywnego abonamentu.

Łatwo zauważyć, że zaproszenie 1 osoby w miesiącu zapewnia bezpłatne korzystanie z profesjonalnych statystyk ułatwiających prowadzenie dochodowej progresji. Dla zainteresowanych tym sposobem gry u bukmachera niech to będzie kolejny powód, dlaczego warto posiadać własną stronę www np. z artykułem podobnym do tego 😉

Prowadzenie arkusza na wzór poniższych jest wręcz niezbędne, szczególnie w przypadku multiprogresji, gdzie wysoka ilość drużyn może być na początku kłopotliwa w zarządzaniu. Arkusz należy regularnie uzupełniać (najczęściej po weekendzie) w aktualne wyniki spotkań. Dzięki niemu wyraźnie widać przepływ kapitału i ogólny stan progresji (przedłużające się, seryjne remisy itp.), co umożliwia właściwą reakcję.

Moje wyniki

Progresją interesuje się od kilku lat, właściwie od momentu pierwszego kontaktu z zakładami sportowymi. Chyba jak większość typerów, w pewnym momencie tzn. po serii porażek z tzw. pewniakami 😉 zacząłem szukać jakiś systemów skutecznej gry i tak trafiłem na progresję.

Jednak pierwsze pieniądze postawiłem dopiero rok temu (sezon 2011/2012) w ramach testu, nie tyle samego mechanizmu (bo przetrawiłem sporo teorii związanej z systemami progresyjnymi), ale własnego siebie. Tak jak podejrzewałem – czynnik ludzki jest najczęstszą przyczyną nieudanej progresji – przekonałem się o tym za pierwszym razem 😉

Sezon 2011/2012

Początek progresji: 06.01.2012
MultiProgresja: 6 zespołów → 15 → 29
Inwestycja (kolejne wpłaty do bukmachera): 30zł + 30zł + 70zł + 220zł = 350zł
+Zysk / -Strata: +1407,85zł / -1757,85zł
Bilans: -350zł

Najzyskowniejsza progresja…

Zarabiane na zakładach sportowych

Zarabianie na zakładach sportowych

Największa strata…

Zarabianie na zakładach sportowych

Zarabianie na zakładach sportowych

Zarabianie na zakładach sportowych

Zarabianie na zakładach sportowych

Podejrzewam, że metoda zapisu jest dla każdego zrozumiała. Wyjaśnię tylko, że liczba w nawiasie na końcu zielonego zapisu remisu (zamknięcia progresji) oznacza czysty zysk (po odjęciu inwestycji na kolejnych stopniach).
Przyrost kapitału prezentuje poniższy screen. Jest to suma czystego zysku (z zielonych nawiasów) w złotówkach z progresji zamkniętych danego dnia…

Zarabianie na zakładach sportowych

Zarabianie na zakładach sportowych

Zarabianie na zakładach sportowych

Od 6-tego stycznia do 15-tego kwietnia (101 dni) osiągnięty czysty zysk to 1407,85zł z inwestycji 350zł, co daje 402% przez 3 miesiące i 1 tydzień! Tak by było, gdyby nie moja zachłanność ;)

Wnioski z tego sezonu: progresje się ładnie zamykają, konto u buka rośnie i odczuwasz ekscytację, mimo tego NIE PRZESADZAJ z dokładaniem nowych drużyn i zwiększaniem stawek. Ja uległem emocjom, przesadnie rozszerzyłem progresje i zabrakło kapitału.

Sezon 2012/2013

Początek progresji: 17.11.2012
MultiProgresja: 25 zespołów
Inwestycja (kolejne wpłaty do bukmachera): 500zł (jak narazie)

Pełne zestawienie mojej multiprogresji 2011/2012 i 2012/2013 udostępniam po kontakcie.

  1. 1. naprawdę myślałeś, że można spamować swoimi reflinkami…? 😉 2. …i polecać progresję w grze bez jakiegokolwiek możliwości analizy? Będzie skuteczna raz na 10 prób.

 1. Witam serdecznie! Czy mogę prosić o pełne zestawienie pańskiej multiprogresji 2011/2012 i 2012/2013?

Napisz komentarz. Twoje myśli są tu zawsze mile widziane ↓

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.