Video vs Tekst

Popularna opinia wyższej skuteczności marketingowej przekazu wideo nad tekstem jest równie często podważana. Zaangażowanie odbiorcy w tych 2 przypadkach jest porównywalne – im dłuższy przekaz (video lub tekst) tym mniej osób dotrze do końca. Jednak w wideo łatwiej użyć perswazji i jest ona mniej widoczna (podprogowe sugestie wyboru). Oczywiście zaletą wideo jest łatwa promocja osoby, która dzięki temu staje się rozpoznawalna wizualnie.

Mimo wszystko wideo konwertuje i będzie konwertować gorzej niż tekst. Jego stosowanie jest uzasadnione tylko w pewnych przypadkach.

Materiał filmowy jako główne źródło ruchu to rzadki scenariusz…

…ale możliwy jeśli film jest dobrze linkowany i rozpowszechniany po sieci, wówczas pojawia się w wynikach organicznych wyszukiwarek. Jednak najczęściej stanowi wyłącznie uzupełnienie głównych źródeł ruchu. Płatna reklama generuje najwięcej ruchu, dlatego ciekawym rozwiązaniem jest płatne promowanie nagrań video poprzez funkcję “promowane filmy” na youtube.

Video marketing jest pomocny prawie w każdej branży…

…bo o pracy, usłudze lub produkcie niemal w każdej dziedzinie można nagrać film 😉

Video, które ma budować listę nie powinno przyciągać osób oczekujących rozrywki.

Prawidłowy film marketingowy ma zawierać 95% wartości i 5% zawołania do akcji.

Scenariusz…

…to najważniejszy element. Należy wiedzieć co się chce powiedzieć, a początkujący powinni przetrenować tekst kilkakrotnie. Publiczność rzadko jest łaskawa a często bardzo wymagająca, dlatego trzeba dać jej coś wartościowego. Trzeba wyznaczyć cel, czyli np. zapis na listę lub kupno produktu. Zwięzły i krótki przekaz lepiej konwertuje.

Długość materiału.

Na YT najbardziej promowane i najpopularniejsze są filmy krótkie 3-7 minut. Natomiast przy długim video warto przemieszczać się z kamerą, aby nie tracić uwagi publiczności i co jakiś czas trzeba ją czymś zaskoczyć.

Sprawy techniczne.

Światło to kluczowy element determinujący jakość nagrań video. Jeśli trudno je uzyskać w pomieszczeniu, należy wyjść na zewnątrz. Kamera lub aparat np. Nikon D 5100 + jasny obiektyw 1.8. Druga istotna kwestia to dźwięk – sprawdzone są mikroporty Shure (np. mikrofon nagłówny – ruch np. seminarium – i klips – zwykłe nagrania). Głos można nagrywać w dwojaki sposób: bezpośrednio zewnętrznie do kamery/aparatu (jeśli istnieje wejście na mikrofon) albo na dysk, później obróbka i połączenie z video. Montaż video najlepiej robić na Macbook’u (soft darmowy iMovie, softy płatne Sony Vegas, Final Cut Pro).

Najistotniejsze są pierwsze sekundy nagrania, w których trzeba zawrzeć coś mocnego co wzbudzi ciekawość i zainteresowanie audiencji na cały film.

Alternatywą dla początkujących bez dobrego sprzętu jest tworzenie prezentacji – jedyny potrzebny sprzęt to słuchawki z mikrofonem. Potrzebne softy to Camtasia i Power Point (dla Maca – Keynote: skrypt prezentacji > dodanie głosu > dodanie obrazków > ustawienie animacji i przejść > na końcu nagranie video i montaż).

Tekstowy opis materiału. Otagowanie.

Video trzeba dobrze opisać, ponieważ wyszukiwarki nie potrafią indeksować treści materiału filmowego. Wybrane słowa kluczowe trzeba umieścić w tytule, opisie i tagach. Pierwsza linijka opisu powinna zawierać link do strony (squeeze page tylko z polem na wpisanie emaila lub telefonu LUB stronę sprzedażową jeśli celem jest sprzedaż produktu).

Generowanie ruchu.

W pierwszej godzinie po załadowaniu filmu trzeba zrobić wszystko, aby video odwiedziło jak najwięcej osób, czyli należy wysłać mailing do listy adresowej i poprosić o komentarze. Algorytm Youtube jest równie zmienny jak algorytm wyszukiwarki Google (jedna firma), ale generalnie bazuje na stopniu zaangażowania użytkowników (komentarze, subskrypcja, czas spędzony na filmie, udostępnienia w mediach społecznościowych) i na tej podstawie pozycjonuje video wśród innych.
Warto przez pierwszy tydzień samodzielnie linkować do videa z innych stron typu bookmark (np.reddit), social media (np. facebook, twitter), komentarze na blogach i forach – video pozycjonuje się tak samo jak każdą inna stronę.

Najlepszy temat reklamy video = Rozwiązanie problemów branży, niszy, rynku

Kiedy grupa docelowa szuka informacji, o której został nagrany film to go znajduje razem z autorem materiału. Dlatego najlepiej nagrywać video odpowiadające na pytania rynku.

Napisz komentarz. Twoje myśli są tu zawsze mile widziane ↓

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.